Přírodní zahrady

 

   

Základním rysem, ať už biozahrady, ekozahrady, přírodní nebo permakulturní zahrady je postupná bezúdržbovost, pestrost, originalita, harmonie a trvalá udržitelnost. Je to zahrada bez používání jakékoli chemie, rovnováhu a harmonii zajišťuje sama druhová pestrost a respektování podmínek daného pozemku.

Vysazují se původní druhy doplněné o cizokrajné, jejichž plody se dají konzumovat a  u nás bez problému přezimují. Vše je navrženo tak, aby se v budoucnu nemuselo zastřihovat či jinak tvarovat. Naopak dnešní „moderní“ zahrady s hladce střiženým trávníkem, tvarovanými tújemi a azurovým bazénem budou vyžadovat neustálou a nikdy nekončící údržbu. 

   Vysetím lučních směsí můžete být oproštěni od nekonečného sekání trávy sekačkou, luční směsi se kosí pouze dvakrát až třikrát ročně a ještě si přitom bezvadně zarelaxujete s kosou v ruce.

   V přírodní zahradě vždy najdeme  vodní prvek, může to být malá nádržka s několika vodními rostlinami nebo i rozlehlejší koupací přírodní jezírko. Obojí přinese zahradě další rozměr a zároveň poskytne útočiště spoustě živočichů.

   Cesty se zahradou různě vinou a klikatí, ale jsou účelové a vždy vás dovedou tam, kam míříte. K ohništi, záhonům, jedlým keřům, meditačnímu místu, louce, kompostu …

    Plot je lemován nejrůznějšími keři, v případě dostatku místa může být složen z několika řad a být téměř nepropustný. Slouží jako větrolam, poskytuje spoustu plodů pro nás i pro ptáky, nezanedbatelná je i krása a vůně květů, což ocení spolu s námi hlavně hmyz a motýli.

    Květinová výsadba je navržena tak, aby vypadala co nejpřirozeněji a přitom promyšleně, aby radost z květů byla od brzkého jara až do podzimu.

    Důležité jsou i drobné stavby a prvky, např. altán, pergola, ohniště, lavička lemující kmen stromu, vrbové teepee pro děti. 

    Nedílnou součástí přírodní zahrady je i dostatečný počet různých budek pro ptáky, pro zimní období krmítka, útočiště pro ježky, ještěrky a hmyz, ti všichni nám pomáhají v zahradě udržovat rovnováhu a jsou vždy její součástí.

    Přírodní zahrada se stane vaším obývacím pokojem, kde na vás bude čekat denně mnoho překvapení, poučení, zábavy, zde budete moci načerpat potřebnou energii, sílu, klid a pokoru. Pozorné vnímání každodenních dějů v zahradě vás vrací do přítomnosti. Je to alternativní cesta ke zdravější zahradě, půdě, plodinám, krajině i ke kvalitnějšímu životu.

zpět


Fotogalerie: přírodní zahrady

/album/fotogalerie-prirodni-zahrady-/foto-68-jpg/
/album/fotogalerie-prirodni-zahrady-/foto-91-jpg/
/album/fotogalerie-prirodni-zahrady-/foto-97-jpg/
/album/fotogalerie-prirodni-zahrady-/zahrada-jak-z-pohadky-jpg/

—————